Naujienos

2018.03.29

Mitai ir tikrovė apie plastikines medžiagas

Mitai ir tikrovė apie plastikines medžiagas

Kas šauna į galvą pagalvojus apie plastiką – kokia tai medžiaga? Dažnas tikriausiai įvardintų iš plastiko gaminamų daiktų išorines savybes – skaidrus, spalvotas, lengvas, iškilus ar plokščias. Tačiau egzistuoja ir bendresni apibūdinimai, susiję su šios medžiagos patvarumu ar kaina. Kas tiesa, o kas tik sklandantys mitai? Straipsnyje kviečiame susipažinti su paplitusiais klaidingais įsitikinimais.

 

Plastikas yra labai pigi žaliava

Visuomenėje vyrauja gajus mitas, jog plastikas – itin pigi žaliava. Mat dažnai naudojami kasdieniniai daiktai, tokie kaip vienkartiniai indai, kurie dažniausiai gaminami iš polistireno ar ABS plastiko, o pastarieji kainuoja sąlyginai nedaug. Visgi tokie apibendrinimai nėra teisingi. Tam tikros aukštos kokybės plastiko rūšys ne tik gali būti, bet ir yra brangios: už plastiko lakštą gali tekti sumokėti net kelis šimtus, ar net tūkstantį eurų. Kita vertus, tarp medienos, stiklo ar metalo nesunkiai rastume kainuojančių ir itin pigiai, ir solidžias sumas – kainų amplitudė egzistuoja kiekvienos žaliavos atžvilgiais. Tad atsakyti, ar plastikas, pigi, ar brangi žaliava, gana sudėtinga – viskas priklauso nuo konkrečios medžiagos rūšies, gamybos būdo, paskirties bei kitų aplinkybių.

Plastikas – blogis savaime

Mitų apie plastikus reitinge be konkurencijos nugalėtų šis – jog plastikas yra paprasčiausias blogis. Nors niekas neneigia jo keliamų problemų, viskas kur kas sudėtingiau nei gali atrodyti. Pavyzdžiui, populiaru teigti, jog plastikiniai daiktai sunkiai perdirbami. Taip teigti neteisinga, kadangi problemą kelia ne plastikas savaime, o patys žmonės. Jei aplinkoje matome besimėtančius plastikinius butelius ar pakuotes, galime kaltinti tik vartotojus. Daugelis tiek buityje, tiek pramonėje naudojamų ir iš plastiko gaminamų daiktų yra nesunkiai perdirbami – tereikia juos surinkti ir pristatyti į surinkimo punktus. Tarkime, kasdien naudojami vandens buteliukai, pagaminti iš PET plastiko. Perdirbus atgyja naujais pavidalais: perdirbta žaliava tampa naujomis virvėmis, maišais ar pakuotėmis. Tad mūsų sąmoningumas šiuo klausimu yra pirminis aspektas, kurį verta aptarinėti kalbant apie „didįjį blogį“.

Plastiko gamintojams nerūpi aplinkosauga

Tikriausiai esate girdėję ar skaitę apie plastikų daromą žalą gamtai – tiek juos gaminant, tiek naudojimo procese, tiek juos jau išmetus. Tokio pobūdžio žinutėse pagrindinis ir neigiamas vaidmuo dažniausiai tenka būtent plastiką gaminančioms įmonėms. Neva jos užmerktomis akimis į aplinką skleidžia nuodingas medžiagas ir teršia gamtą besirūpindamos tik savo pelnu. Tai toli gražu nėra realybę atspindinti situacija. Net jei daugelis mano priešingai, šiandien visi puikiai žino, kokią žalą plastiko tarša gali padaryti. Plastiko gamintojai – ne išimtis. Tuo labiau, jog ekologinių klausimų jautrumas įmones įpareigoja ne tik kalbėti, bet ir veikti. Rasime mažai kompanijų, sąmoningai norinčių paskui save tempti neigiamą šleifą. Tad daugiau ar mažiau, nuoširdžiai ar vedamos kitų tikslų, plastiką gaminančios įmonės dėmesį skiria problemų prevencijai: daugelis užsiima žaliavos perdirbimu, surinkimu, o gamybos procesuose naudoja išmanius sprendimus ir technologijas, mažinančias plastiko patekimą į aplinką.

Plastikas – netvari medžiaga

Šis mitas kildinamas iš kasdieninių patirčių: greitai lūžtantys žaislai, lengvai sugniaužiamas vandens buteliukas, suplėšomas plastikinis maišelis ir t.t. Tačiau visa tai – tik maža dalis produkcijos, kurią sudaro gaminiai iš įvairiausių plastiko rūšių. Daugelis pramoninės paskirties plastikų yra ženkliai stipresni nei, pavyzdžiui, mediena ar metalas. Dilimas ir nusidėvėjimas – savybės, kuriomis plastikai pasižymi kur kas rečiau nei daugelis įprastai ilgaamžiškomis laikomų medžiagų. Tad apibendrinimai, jog plastikas yra netvarus, dažnu atveju tėra laužti iš piršto.

Akivaizdu, jog įsisenėję įsitikinimai apie plastikines medžiagas dažnu atveju nėra objektyvūs ar tikslūs. Faktų iškraipymas neretai gimsta iš paviršutiniško, nuogirdomis, o ne mokslu ar žiniomis grįsto požiūrio. Plastikas, kaip ir kitos medžiagos, pasižymi savybių gausa, kurioms pažinti ir detaliau suvokti reikalingos ekspertinės žinios. Būtent jos padeda atverti akis ir nepasiklysti sklandančių mitų apsuptyje.

Šaltiniai:

https://www.redwoodplastics.com/education-2/plastics-myths-and-reality

https://www.coda-plastics.co.uk/blog/common-plastic-pollution-myths-busted

Atgal