Naujienos

2018.05.24

Klijai – rūšys, pritaikymas ir netikėti faktai

Klijai – rūšys, pritaikymas ir netikėti faktai

Klijus drąsiai galima vadinti viena dažniausiai naudojamų medžiagų, padedančių sujungti norimus objektus ar kitas medžiagas į vientisą junginį. Be šio paprasto produkto sunkiai įsivaizduojami tiek kasdieniniai buitiniai projektai, tiek didesnės apimties statybų darbai. Kiek skirtingų rūšių klijų žinome? Bei kas lemia šio produkto populiarumą? Įdomūs faktai ir dar daugiau, straipsnyje apačioje.

 

Rūšių gausa ir specifiškumas

Didelę klijų paklausą ir šio produkto platų pritaikymo spektrą įrodo jo rūšių gausa. Rinkoje galima sutikti įvairiausių tipų, klasifikuojamų tiek pagal panaudojimo sritis, tiek pačių klijų savybes ar net aplikavimo būdą.

 

heliopolis-klijai

Skirtingiems paviršiams – skirtingi klijai

Kalbant apie produkto naudojimo specifiką, galima įvardinti medienai bei audiniams skirtus klijus. Būtent medienai klijuoti skirti klijai rinkoje taip pat nėra vieninteliai – egzistuoja skirtingi gamintojų pasiūlymai, skirti konkrečiai medienos rūšiai. Iš jų itin dažnai naudojami – tai geltonieji klijai, kurie palaipsniui tampa tarsi guma ir pasižymi ilgaamžiškumu. Paprastai medienos lakštai tarpusavyje jungiami naudojant ne tik specialius klijus, bet pasitelkiant aukštą slėgį, padedantį sutvirtinti paskirus vienetus. Tuo tarpu audiniams skirti klijai pasitelkiami norint tarpusavyje sujungti skirtingas medžiagas arba jas pritvirtinti prie kitų paviršių ir objektų, pavyzdžiui, baldų. Šių klijų išskirtinės savybės – tai didelis lankstumas bei atsparumas drėgmei, tad ir skalbiant audinius, šie išlieka sutvirtinti.

 

2

Ne vienas klijų pavidalas

Įprasta manyti, jog klijai, naudojami tiek pramonėje, tiek buityje yra skysto pavidalo. Visgi, egzistuoja ir kitos šio produkto formos, lemiančios skirtingus aplikavimo būdus. Pavyzdžiui, gamybos bei statybos srityse naudojami purškiami klijai, leidžiantys norimą paviršių padengti lygiu ir plonu sluoksniu. Dažniausiai ši klijų rūšis pasirenkama klijuojant itin didelius objektus. Kita klasikinių klijų alternatyva – tai karšti klijai. Visų pirma, jie išsiskiria savo aplikavimo metodu, mat klijų strypeliai dedami į specialų klijų pistoletą. Pastarąjį įjungus į elektros lizdą, klijai yra šildomi, tad pradeda lydytis ir įgyja skystą formą. Tiek aplikavimo būdu, tiek išvaizda besiskiriantys nuo paminėtųjų – tai pieštukiniai klijai. Dar iš vaikystės lengvai atpažįstami klijai nedideliame plastikiniame indelyje skirti nedideliems paviršiams. Dėl sąlyginai silpnesnės fiksacinės jėgos naudojami ant itin plonų ir lengvų paviršių – popieriaus, kartono.

Cheminės sudėties nulemta tekstūrų įvairovė

Klijus klasifikuoti galima atsižvelgiant ir į jų struktūrą. Pavyzdžiui, iš elastingų polimerų ir tirpiklio gaminami klijai, įgyjantys gumai artimą tekstūrą (ang. rubber cement) . Pastarieji pasižymi gana nesudėtingu pašalinimu nuo objektų, tad pasitelkiami meno dirbiniams ar montavimo darbams atlikti. Visai kitokie skystos tekstūros baltieji klijai dar vadinami elmerio (ang. Elmer’s) klijais. Popieriui, medienai bei audiniams skirta medžiaga nėra greitai džiūstanti – tai gali trukti apie valandą.

4

Įdomūs faktai

Manantiems, jog klijai – nuobodi medžiaga, vertėtų susimąstyti. Be skirtingų rūšių, pritaikymo sričių ar cheminių savybių, dėmesio verti ir atsitiktiniai faktai, susiję su šiuo produktu – pateikiame keletą iš jų.

 

Pirmieji klijai – iš žuvies

Ne paslaptis, jog klijai anksčiau gaminti iš įvairiausių buityje naudotų daiktų: kiaušinio baltymo, bičių vaško ar net gyvūnų kraujo. Tuo tarpu pirmoji oficialiai veikusi klijų kompanija juos gamino iš konkrečios žuvų rūšies – eršketų.

 

Super klijai – atsitiktinis eksperimento rezultatas

Itin populiarūs ir dėl itin gerų fiksacijos savybių dažnai naudojami super klijai gimė laimingo atsitiktinumo dėka. Bandant sukurti plastiką, skirtą ginklų pramonei, gautas cianakrilatas, šiandien žinomas kaip super klijai.

 

Pieštukinių klijų gamybą įkvėpė lūpdažis

Išorinis pieštukinių klijų ir lūpdažio panašumas nėra atsitiktinis. Būtent ši kosmetikos priemonė ir jos funkcionalumas nulėmė klijų formą būtent tokiu pavidalu – mažoje ir išstumiamoje tūtelėje.

 

Klijai neišdžiūsta, nes..

Pabaigus naudoti klijus ir iš karto uždarius jų pakuotę, viduje lieka mažai oro. Nedidelis jo kiekis minimaliai veikia su klijuose esančia vandens dalimi. Būtent tai nesudaro sąlygų klijų išgaravimui bei išdžiuvimui.

Apibendrinus, klijus galima įvardinti svarbiu tarpininku: nors šie paskirai nėra naudojami, atlieka reikšmingą vaidmenį įgyvendinant projektus apdailos, statybos, gamybos bei kitose srityse. Aptartos klijų rūšys bei skirtingi pritaikymo būdai įrodo plačias produkto panaudojimo galimybes.

Kviečiame susipažinti su Heliopolio asortimentu:

Šaltiniai:

https://www.scrapbook.com/articles/10-things-you-didnt-know-about-adhesives

https://keetonsonline.wordpress.com/2014/01/09/the-glue-guide-11-types-of-adhesives-and-their-uses/

 

 

 

 

Atgal