Naujienos

2018.05.16

Kas yra aliuminio anodacija?

Kas yra aliuminio anodacija?

Aliuminis – medžiaga, puikiai žinoma ir plačiai pritaikoma įvairiausiose srityse –  pramonėje, statybose ir buityje. Siekiant, kad aliuminio paviršius atrodytų tolygus bei būtų vienodai matiškai padengtas, naudojamas specialus paruošimo metodas – aliuminio paviršiaus anodacija. Apie tai, kaip šis procesas atliekamas bei kokius privalumus suteikia – straipsnyje apačioje.

Aliuminio anodavimas – kas tai?

Terminas, kilęs iš dviejų žodžių – anodinės oksidacijos – nusako aliuminio paruošimo metodą. Jo esmė – aliuminio medžiagos padengimas apsauginiu oksidų sluoksniu, pasitelkiant elektromechaninį procesą.

Proceso subtilybės

Atsižvelgiant į aliuminio gaminio panaudojimo sritį, anodacijos sluoksnis gali būti padengiamas skirtingu lygiu. Pastarasis nusakomas mikronais, o standartinės jo išraiškos yra 5, 10, 15, 20 arba 25. Apdailai vidinėse patalpose dažniausiai pasirenkamas 5-10, išorėje – 15 arba 20 mikronų storio anodacijos sluoksnis. Maksimalus, 25 mikronus siekiantis anodacijos sluoksnis, naudojamas tais atvejais, kai reikalingas ypatingas medžiagos patvarumas aplinkos poveikio atžvilgiu, pvz. fasadų konstruktyvai ar įvairūs apdailos elementai.

Kokie anodacijos privalumai?

Pagrindinė nauda, kurią suteikia anodacija – tai aliuminio gaminio paviršiaus apsauga nuo oksidacijos. Anodavimas padidina medžiagos atsparumą korozijai ir suteikia gražią išvaizdą gaminiui. Taip pat padidinamas ir aliuminio tvarumas: anodacija sukuria kietą ir dėvėjimuisi atsparų medžiagos sluoksnį. Tad visai nenuostabu, jog aliuminis – vienas pagrindinių ir itin dažnai naudojamų metalų statyboje.

Anoduoto aliuminio priežiūra

Verta įsidėmėti esmines taisykles. Pirmoji – jog anoduoto aliuminio negalima valyti valikliais ir  pastomis, kurių sudėtyje yra abrazyvinių dalelių ir agresyvių rūgščių. Tinkamiausi – neutralaus pH plovikliai.

Kaip dažnai reikėtų šį metalą valyti, priklauso nuo medžiagos panaudojimo srities. Jeigu medžiaga reguliariai yra nuplaunama lietaus bei nėra pramoninėje aplinkoje, pakankamas ir kasmetinis aliuminio valymas. Tačiau esant intensyvesniam naudojimui ar agresyvesniam aplinkos poveikiui, rekomenduojama aliuminį prižiūrėti dažniau – valyti bent pora kartų per metus. Valymą anoduotam aliuminiui atlikti rekomenduojama dėl to, kad pašalinės dalelės, purvas ir kiti nešvarumai, patenkantys iš aplinkos, gali pažeisti viršutinį anodacijos sluoksnį, todėl tose vietose gali atsirasti korozijos židinių.

Taigi, gana sudėtingai skambantis terminas, iš tikrųjų, apibūdina gana paprastą procesą. Anodacijos metodas padidina aliuminio teikiamus pranašumus: suteikia jam gražią išvaizdą,  padidina metalo tvarumą ir pailginą tarnavimo laiką dėl didesnio atsparumo išoriniam aplinkos poveikiui.

 

Atgal